VISCERÁLNÍ TERAPIE

Viscerální terapie


Viscerální terapie je velmi jemná manuální terapie, která se zabývá vyšetřením a cíleným ošetřením vnitřních orgánů břišní dutiny, malé pánve, hrudního koše, krku i mozku a jejich závěsných aparátů, léčbou funkčních poruch vnitřních orgánů. Stejně důležitá je i v terapii pohybového aparátu, pokud leží hlavní příčina těchto potíží v oblasti vnitřních orgánů a fascií.

VT vychází z přesvědčení, že zdravé orgány mají určitý fyziologický pohyb. Je-li nějaký orgán poškozen zánětem, úrazem, operací či jinak, má toto poškození vliv i na okolní struktury. V místě problému (léze) dochází ke ztrátě elasticity, což ovlivňuje směr pohybu okolních orgánů a může vzniknout celý řetězec lézí, který se po nějaké době projeví jako zdravotní problém na první pohled nijak nesouvisející s vnitřním orgánem.

Při ošetření VT se používají techniky mobilizace jednotlivých orgánů (důležité při ošetření jizev, srůstů a slepenin ve tkáních, to znamená stavy po operacích, zraněních a přímých traumatech) a nápravy jejich motility (viscerální motilita = vnitřní pohyb orgánu). Frekvence rytmického pohybu -motility = 7x za minutu. Viscerální mobilita = pohyb mezi dvěma orgány nebo mezi orgánem a jinou částí těla. V rámci ošetření VT se uvolňují také omezení v kloubech, svalech, vazech a fasciích. Proto je vhodné ošetřit VT i všechny bolesti a omezení pohybového aparátu, které nereagují na obvyklé způsoby terapií.

Indikace VT: chronický zánět a porucha funkce vnitřních orgánů (vč. žláz s vnitřní sekrecí), nesprávná poloha orgánu, po všech operacích a zraněních, posílení imunity ( ošetření střev, sleziny a brzlíku), bolesti a omezení pohybového aparátu, neplodnost, chronická únava, psychické problémy,...

Kontraindikace: akutní zánět (mimo akutní zánět močového měchýře - v tomto případě přináší ošetřní VT velkou úlevu), rakovina, velká bolest, aneurisma aorty, akutní trombózy, horečnatá onemocnění.


VT je vhodné kombinovat s kraniosakrální terapie, Bachova květová terapie a Schüsslerovými solemi