Kraniosakrální terapie poradna - otázky a odpovědi

27.04.2024
Kraniosakrální terapie Praha
Kraniosakrální terapie Praha
"Poznání sebe sama je počátkem vší moudrosti."

AristotelesKraniosakrální terapie - časté dotazy. Co se děje při kraniosakrální terapii 

Pokusím se odpovědět na nejčastější dotazy, které souvisí s kraniosakrální terapií. Zcela určitě neznám odpovědi na všechny otázky, které se dotýkají kraniosakrální terapie. Pokud byste se mě zeptali, jak kraniosakrální terapie funguje, mohu vám popsat teorii, co se během krania děje. Ve své podstatě se však dotýkám a spojuji s moudrostí a inteligencí vašeho těla - "dechem života".


Na co pomáhá kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie je spojena s nejhlubší životní energií s Dechem života. Při jejím ošetření pomáhá náš systém uvést do harmonie tělo – mysl – duše. Velmi dobře reguluje přetížený nervový systém, napomáhá k úlevě při obtížích pohybového aparátu, pracuje s traumaty, stavy po úrazech , operacích, nehodách...


Jak si vybrat terapeuta 

Každý z vás má jiné požadavky, co od svého terapeuta nebo praktika očekává. Několik rad, které jsou dle mého názoru k zamyšlení, jestliže přemýšlíte nad jeho výběrem. 

Kvalitní praktik - terapeut by měl absolvovat dlouhodobý výcvik kraniosakrální terapie nebo biodynamiky, určitě nestačí jeden víkend. 

Důležitá je i délka praxe, po kterou zmíněnou metodu vykonává, a jak často se kraniosakrální terapii ve své praxi věnuje. Je rozdíl, zda terapeut pracuje pomocí kraniosakrální terapie jednou měsíčně nebo má několik klientů za týden. 

Dále si můžete přečíst recenze na portálech Firmy.cz nebo Google. Recenze, které jsou uváděny na na sociálních sítích moc nedoporučuji, neboť negativní recenze často vlastníci stránek odstraní.


Funguje kraniosakrální terapie, i když v ní nevěřím

Ano funguje, i když o ní máte možná pochybnosti. Kraniosakrální terapie není založena na pozitivní víře v uzdravení nebo na placebo efektu. 


Jak dlouho trvá kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie ve většině případů trvá  60 – 90 minut, u dětí je doba trvání kratší. V této době je často zahrnutý  i čas pro rozhovor, převlečení, domluvení následného termínu...


Jak se připravit na ošetření kraniosakrální terapií

Žádná příprava není nutná. Vhodné je pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte uvolněně a bude se vám v něm příjemně ležet na lehátku. 

Můžete si zkusit pro sebe vyjádřit myšlenku - záměr, s jakými na kraniosakrální ošetření přicházíte

Užíváte léky nebo máte zdravotní problémy jako např. vysoký či nízký tlak…? Informujte o všem před ošetřením svého terapeuta.


Jak probíhá první ošetření kraniosakrální terapií

Ošetření kraniosakrální terapií se skládá z rozhovoru o vašich potížích, s jakým záměrem přicházíte a dále z části samotného ošetření kraniem na lehátku. Pro ošetření na lehátku je vhodné zvolit pohodlné oblečení. 

Klient leží na lehátku oblečený a přikrytý lehkou dekou.  Je možné podložit hlavu, končetiny... malými polštáři pro maximální pohodlí. 

Před samotným ošetřením by vás měl praktik informovat, jak bude kranio probíhat. Veškerý fyzický kontakt, který je součástí kraniosakrálního ošetření, by měl být dopředu oznámen. Pokud se cítíte při svém ošetření nepříjemně, měli byste mít možnost sdělit své pocity.

Zpravidla několik dní po ošetření můžete vnímat, jak vše ještě doznívá. Necítíte se dobře? Informujte svého terapeuta, aby jste svůj stav mohli společně konzultovat. Vaše pocity jsou důležité. Ke svému terapeutovi byste  měli cítit  důvěru, bezpečné pole přijetí...


Často při kraniosakrálním ošetření usnu. Je to v pořádku

Spánek při kraniosakrální terapii není překážkou. Některým klientům se stává, že část ošetření prospí, obzvláště při prvních návštěvách. Systém, který trpí dlouhodobým nedostatkem energie, únavy a vyčerpáním, potřebuje odpočinek. 

Klienti velmi často popisují jinou kvalitu spánku, než kterou běžně znají ve svém životě. Spánek při kraniosakrálním ošetření je znakem důvěry v terapeuta, ošetření...


Co dělat bezprostředně po kraniosakrálním ošetření

Po ošetření kraniosakrální terapií je vhodné o sebe pečovat, tedy mít dosatečný čas pro sebe, abyste mohli zpět do "normálního života". V tento den i další 2 -3 dny si naplánujte pouze lehčí práce nebo aktivity, pijte dostatečné množství tekutin - nejlépe vody, vnímejte své pocity. V den ošetření se nedoporučuje pít alkohol. 

Účinky po samotném ošetření doznívají ještě několik dní, kdy na sobě můžete pozorovat změny.


Jaké jsou pocity po kraniosakrální terapii

Velká část klientů se cítí po kraniosakrální terapii odpočinutě, uvolněně, nově, jako po hluboké meditaci nebo relaxaci. 

Někteří z klientů, asi 5% z nich, prožívají chvilkový zmatek, neboť byli hluboce ponořeni ve svém nitru. Tito klienti někdy musí ještě chvíli počkat, než jsou schopni se plně soustředit například na jízdu autem domů. Vše je velmi individuální.


Jak často navštěvovat kraniosakrální terapii

Většina klientů navštěvuje kraniosakrální terapii v rozmezí 3 týdny až měsíc. Každý jedinec je jinak vnímavý a někteří navštěvují kranio i 1x týdně. Pro docílení změn se obecně doporučuje 6 – 10 ošetření v kratším časovém rozmezí.  


Má kraniosakrální terapie nějaké kontraindikace

Kraniosakrální terapie je velmi jemná a účinná metoda. Respektuje tzv. vrozený plán léčení, který je pro každého jedince individuální. Kraniosakrální terapeut tělu klienta naslouchá, je s ním v souladu a podporuje jeho samoléčebné procesy. 

Několik kontraindikací existuje. Kraniosakrální terapie není vhodná při akutní cévní mozkové příhodě, akutním mozkovém krvácení nebo při akutním cerebrálním vaskulárním stavu s aktivním krvácením. 

Kraniosakrální terapie nenahrazuje odbornou lékařskou péči. Z dlouhodobé praxe je zřejmé, že tuto péči velmi dobře doplňuje.


Kolik stojí kraniosakrální terapie

Cena ošetření kraniosakrální terapií se velmi liší. Ve velkém městě zaplatíte většinou více než v malém. Dále záleží na délce praxe terapeuta, jak často terapii vykonává, prostředí k terapii… Cena jednoho ošetření, které trvá 6090 minut, se většinou pohybuje v rozmezí 1000 Kč – 2 500 Kč.


Je kraniosakrální terapie omezena věkem

Ne, není. Kraniosakrální terapie je vhodná pro všechny věkové kategorie – miminka, děti, těhotné ženy i seniory.

Příběhy z praxe

Příběhy z praxe najdete na blogu v sekci Z poradny nebo Napsali o mně

Kraniosakrální terapie mne vždy dovede do stavu hluboké meditace. V onu jedinečnou chvíli jsem naplno sama se sebou, svým tělem, pocity… Vše najednou přestává existovat. Jsem v jednotě s tělem a svou duší. Pokaždé cítím změnu, která postupem času nabírá na síle.