"Poznání sebe sama je počátkem vší moudrosti."
Aristoteles
VISCERÁLNÍ TERAPIE
Co je viscerální terapie?
Jak se daří mému tělu
Viscerální terapie je velmi jemná manuální terapie, která se zabývá vyšetřením a cíleným ošetřením vnitřních orgánů břišní dutiny, malé pánve, hrudního koše, krku i mozku a jejich závěsných aparátů, léčbou funkčních poruch vnitřních orgánů. Stejně důležitá je i v terapii pohybového aparátu, pokud leží hlavní příčina těchto potíží v oblasti vnitřních orgánů a fascií.
"Jednou z podmínek uzdravení je chuť uzdravit se."
Lucius Annaeus Seneca
O viscerální terapii
Motilita a mobilita
Terapie vychází z přesvědčení, že zdravé orgány mají určitý fyziologický pohyb. Je-li nějaký orgán poškozen zánětem, úrazem, operací či jinak, má toto poškození vliv i na okolní struktury. V místě problému (léze) dochází ke ztrátě elasticity, což ovlivňuje směr pohybu okolních orgánů a může vzniknout celý řetězec lézí, který se po nějaké době projeví jako zdravotní problém na první pohled nijak nesouvisející s vnitřním orgánem.
Při ošetření viscerální terapií se používají techniky mobilizace jednotlivých orgánů (důležité při ošetření jizev, srůstů a slepenin ve tkáních, to znamená stavy po operacích, zraněních a přímých traumatech) a nápravy jejich motility (viscerální motilita = vnitřní pohyb orgánu).
Frekvence rytmického pohybu - motility = 7x za minutu. Viscerální mobilita = pohyb mezi dvěma orgány nebo mezi orgánem a jinou částí těla. V rámci ošetření se uvolňují také omezení v kloubech, svalech, vazech a fasciích. Proto je vhodné ošetřit i všechny bolesti a omezení pohybového aparátu, které nereagují na obvyklé způsoby terapií.
Kdy může viscerální terapie pomoci
Bolesti zad a břicha
Časté bolesti zad nebo břicha. Lékařská vyšetření jsou v pořádku a nález žádný. Za vaše bolesti mohou být zodpovědné vnitřní orgány. Jak je to možné? Každý orgán má svůj vlastní pohyb. Pokud např. dojde k úrazu, operaci, máte srůsty... orgány změní svůj vlastní pohyb na pohyb přizpůsobující se dané situaci. Stručně řečeno, orgán může tlačit na jiný orgán a tím způsobovat napětí = bolest. Viscerální terapie je velkým pomocníkem při výše zmíněných bolestech. Ze své praxe ji mohu vřele doporučit. Je nápomocná také při problémy s otěhotněním a častými záněty močového měchýře.
Viscerální terapie může pomoci v dalších mnoha případech, pokud se objeví níže zmíněné příznaky.
- chronický zánět a porucha funkce vnitřních orgánů (vč. žláz s vnitřní sekrecí)
- nesprávná poloha orgánu
- po všech operacích a zraněních
- posílení imunity ( ošetření střev, sleziny a brzlíku)
- bolesti a omezení pohybového aparátu
- neplodnost
- chronická únava
- psychické problémy,...
Kdy není viscerální terapie vhodná?
Kombinace s ostatními terapiemi
Kontraindikace: akutní zánět (mimo akutní zánět močového měchýře - v tomto případě přináší ošetření viscerální terapií velkou úlevu), rakovina, velká bolest, aneurisma aorty, akutní trombózy, horečnatá onemocnění, transplantovaný orgán.
Viscerální terapii vždy kombinuji s kraniosakrální terapií, je možné doplnit o Bachovu květovou terapií a Schüsslerovy soli.
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kraniosakrální terapie mne vždy dovede do stavu hluboké meditace. V onu jedinečnou chvíli jsem naplno sama se sebou, svým tělem, pocity… Vše najednou přestává existovat. Jsem v jednotě s tělem a svou duší. Pokaždé cítím změnu, která postupem času nabírá na síle.
Jak si zachovat duševní zdraví
"Nezáleží na tom, jestli je to vztah, životní styl nebo práce. Pokud vám to nedělá radost, vzdejte se toho."
Ralph Smart