VISCERÁLNÍ TERAPIE

Co je viscerální terapie?

Jak se daří mému tělu


Viscerální terapie je velmi jemná manuální terapie, která se zabývá vyšetřením a cíleným ošetřením vnitřních orgánů břišní dutiny, malé pánve, hrudního koše, krku i mozku a jejich závěsných aparátů, léčbou funkčních poruch vnitřních orgánů. Stejně důležitá je i v terapii pohybového aparátu, pokud leží hlavní příčina těchto potíží v oblasti vnitřních orgánů a fascií.  


"Jednou z podmínek uzdravení je chuť uzdravit se."

Lucius Annaeus Seneca

O viscerální terapii

Motilita a mobilita


Terapie vychází z přesvědčení, že zdravé orgány mají určitý fyziologický pohyb. Je-li nějaký orgán poškozen zánětem, úrazem, operací či jinak, má toto poškození vliv i na okolní struktury. V místě problému (léze) dochází ke ztrátě elasticity, což ovlivňuje směr pohybu okolních orgánů a může vzniknout celý řetězec lézí, který se po nějaké době projeví jako zdravotní problém na první pohled nijak nesouvisející s vnitřním orgánem.


Při ošetření viscerální terapií se používají techniky mobilizace jednotlivých orgánů (důležité při ošetření jizev, srůstů a slepenin ve tkáních, to znamená stavy po operacích, zraněních a přímých traumatech) a nápravy jejich motility (viscerální motilita = vnitřní pohyb orgánu). 


Frekvence rytmického pohybu - motility = 7x za minutu. Viscerální mobilita = pohyb mezi dvěma orgány nebo mezi orgánem a jinou částí těla. V rámci ošetření  se uvolňují také omezení v kloubech, svalech, vazech a fasciích. Proto je vhodné ošetřit i všechny bolesti a omezení pohybového aparátu, které nereagují na obvyklé způsoby terapií.

Kdy může viscerální terapie pomoci

Bolesti zad a břicha


Časté bolesti zad nebo břicha. Lékařská vyšetření jsou v pořádku a nález žádný. Za vaše bolesti mohou být zodpovědné vnitřní orgány. Jak je to možné? Každý orgán má svůj vlastní pohyb. Pokud např. dojde k úrazu, operaci, máte srůsty... orgány změní svůj vlastní pohyb na pohyb přizpůsobující se dané situaci. Stručně řečeno, orgán může tlačit na jiný orgán a tím způsobovat napětí = bolest. Viscerální terapie je velkým pomocníkem při výše zmíněných bolestech. Ze své praxe ji mohu vřele doporučit. Je nápomocná také při problémy s otěhotněním a častými záněty močového měchýře.



Viscerální terapie může pomoci v dalších mnoha případech, pokud se objeví níže zmíněné příznaky.

  • chronický zánět a porucha funkce vnitřních orgánů (vč. žláz s vnitřní sekrecí) 
  • nesprávná poloha orgánu 
  • po všech operacích a zraněních
  • posílení imunity ( ošetření střev, sleziny a brzlíku) 
  • bolesti a omezení pohybového aparátu
  • neplodnost 
  • chronická únava 
  • psychické problémy,...

Kdy není viscerální terapie vhodná?

Kombinace s ostatními terapiemi


Kontraindikace: akutní zánět (mimo akutní zánět močového měchýře - v tomto případě přináší ošetření viscerální terapií velkou úlevu), rakovina, velká bolest, aneurisma aorty, akutní trombózy, horečnatá onemocnění, transplantovaný orgán.


Viscerální terapii vždy kombinuji s kraniosakrální terapií, je možné doplnit o  Bachovu květovou terapií a Schüsslerovy soli.


Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře

Příběhy z praxe


Příběhy z praxe najdete na blogu v sekci Z poradny 

Kraniosakrální terapie mne vždy dovede do stavu hluboké meditace. V onu jedinečnou chvíli jsem naplno sama se sebou, svým tělem, pocity… Vše najednou přestává existovat. Jsem v jednotě s tělem a svou duší. Pokaždé cítím změnu, která postupem času nabírá na síle.

Škola volá!

27.08.2023
"Jediným učitelem hodným toho jména jest ten, který vzbuzuje ducha svobodného přemýšlení a vyvinuje cit osobní odpovědnosti."

Jan Amos Komenský