VĚNEČKY

Kruh, který nemá začátek ani konec

Nekonečno, dokonalost a věčnost

"Jako malá jsem ráda vila věnečky. Na jaře z pampelišek nebo sedmikrásek a v létě z lučního kvítí. Dnes je i vyrábím a každý je jiný... "

Symbolika věnce

 

V dávných kulturách byl věnec symbolem míru, úspěchu, vítězství, ochrany, oběti, oslavy slunovratu, střídání ročních období, prvního svatého přijímání dětí, symbol čistoty a plodnosti dívek... V mýtických dobách nosilo božstvo věnce na hlavě. a v etruské civilizaci se zase vyráběly kruhové šperky ze zlata v podobě věnce.

Věnec - symbol kruhu jako nekonečný cyklus lidského bytí.

Věnec dnes

Kam s ním


V dnešní době může být věnec dekorací v exteriéru i v interiéru. Věnečkem se zdobí i nevěsty či dívky... Mnohé dveře v době vánoční a velikonoční nás vítají svými věnečky a některé je mají jako ozdobu po celý rok. Vztahují se k ročním obdobím, svátkům, zvykům...

Věnec na dveřích přináší jedinečnou atmosféru nejen pro majitele, ale zároveň pro jeho hosty. Vyvolává různé emoce u sousedů nebo lidí, kteří okolo procházejí. Často jsem si všimla, že se zastaví a věnec si prohlíží, diskutují  :).

Věnce nezdobí pouze dveře. Můžeme je využít na ozdobu stolu nebo kdekoliv  dle našeho uvážení.

Tvorba věnečků


Věnečky se vytváří z přírodních materiálů nebo můžeme použít korpus již zakoupený např.polystyrenový, slámový, proutěný... Podle způsobu, jak věnečky tvoříme je dělíme na vypichované, omotávané, navlékané, skobičkové, lepené, proplétané a vité. Jaké přízdoby použijeme je jen na nás. Kombinací je opravdu mnoho :)

V Půlnoční dílně najdete různé druhy věnečků. 

 Věnec - dekorativní, symbolický, magický

Který? Ten, jenž dělá radost...


Zápisky z Půlnoční dílny


Mám ráda adventní čas. Období čekání a těšení se na vánoce. Čas, kdy vyzdobím zahradu, dům, maluji na okna, vážu věnce, uklízím, peču cukroví, poslouchám koledy... Mnohem častěji přemýšlím o tom, co mi rok přinesl, co vzal i co jsem opustila.

Ráno

15.06.2022

To ráno, kdy mne slunce polechtalo svými prvními paprsky bylo jiné. Vzduch voněl. Byla v něm cítit vláha a jemný dotek moře. Tak moc jsem potřebovala ven. Dýchat a naplnit se paprsky slunce.

Půlnoc

07.06.2022

Často se mi stává, že mám hlavu plnou myšlenek a nemůžu spát. Bloudím po domě, piji čaj, čtu knihu nebo se dívám jen tak do tmy.