Jak na "zimní deprese"
"Uprostřed zimy jsem v sobě objevil věčné léto."
Albert Camus
"Váš vztah bude jen tak dobrý, jako váš vztah k sobě."
Ralph Smart
Únor patří z pohledu kalendáře mezi zimní měsíce. 13. února začíná ovšem podle biologického kalendáře jarní období. Tradiční čínská medicína nám uvádí, že největší pozornost bychom v únoru měli věnovat ledvinám. Jsou v tomto období nejcitlivějším orgánem v těle, neboť stále ještě vládne element Vody a venku je stále velmi chladno.
Ledviny jsou párový orgán, který je uložený podél bederní páteře a jsou považovány za jeden z nejdůležitějších orgánů těla. Říká se o nich, že je zde uložená energie, kterou jsme získali při narození, z níž se tvoří všechen jin jang v těle.
Disharmonie ledvin se projevuje častým močením nebo naopak snížením až zadržováním moči, někdy i pomočováním. K velmi častým projevům patří pocit tlaku nebo bolest v kříži a bederní oblasti, pohlavní nedostatečnost, slabost dolních končetin, studené nohy, chlad podél páteře, únava, zhoršení sluchu, oteklá víčka nebo i špatná kvalita vlasů. Oslabení ledvin se projevuje také bolestmi kolen a otoky nohou. Dalšími znaky jsou nespavost, nervozita, zapomnětlivost...
Co nám pomáhá k rovnováze? Příroda stále ještě odpočívá, a proto je důležité ji následovat. Nedostatek spánku, přílišná konzumace kávy a alkoholu, málo pohybu, stres a spěch při konzumaci stravy, duševní napětí, to vše nám odebírá životně důležitou energii ledvin. Dopřejme si v našem životě více ticha, klidu, odpočinku a co nejvíce tepla. Zejména chraňme naše ruce a nohy. V jídle bychom se měli vyhnout studeným, mraženým, pálivým a přesoleným pokrmům a jíst a pít vše, co tělo prohřívá.
Ledviny, jak jistě tušíte, souvisí se vztahy. Jsou spojené nejen se vztahy k druhým, nýbrž i k našemu vlastnímu JÁ. Je velice důležité, jaký vztah sami k sobě žijeme. Tento vnitřní vztah k nám samotným se nám zrcadlí venku ve vztahu k druhým.
Mám rád sám sebe, své tělo? Jsem spokojen se svou prací a s tím, jak se chovám? Jaké mám mínění sám o sobě? Trápí mne strachy, panika, deprese nebo se jen stydím na veřejnosti... Mám o sobě nízké mínění a z toho pramení malé sebevědomí?
S negativními emocemi, které nás oslabují a vyčerpávají, nám mohou pomoci "bachovky" - Bachovy květové esence. Ve vztahu k tělu je úžasná kraniosakrální terapie. Při této terapii se odkládají a uvolňují bloky, které naše tělo i duši brzdí. Tělo je nejlepším vypravěčem, jaký vztah ke světu máme. Slabý a uzavřený rytmus, každá noha jde jinam nebo naopak jedna je dominantní a druhá pasivní... To vše se zrcadlí v našem světě. Rozpolcenost, dominantní žena a slabý muž nebo naopak, nerozhodnost, apatie, únava... Ke správné motilitě ledvin pomáhá i viscerální terapie.
Posílit ledviny můžeme také diagnostikou z obličeje pomocí tkáňových solí. S ledvinami úzce souvisí tkáňová sůl č.8. Natrium chloratum D6. Ledviny posiluje, má vliv na termoregulaci, hydrataci, pocení, krevního tlak, ploténky, vazy, šlachy, klouby... Pro alergiky patří mezi klíčové soli.
Ať začnete s čímkoliv pro ledviny prospěšné, vaše tělo to zajisté ocení. A celostním přístupem ke zdraví získáte vztah, který je opět radostný a naplněný.
Příběhy z praxe najdete na blogu v sekci Z poradny nebo Napsali o mně
"Uprostřed zimy jsem v sobě objevil věčné léto."
Albert Camus
"Poznání sebe sama je počátkem vší moudrosti."
Aristoteles
Kraniosakrální terapie mne vždy dovede do stavu hluboké meditace. V onu jedinečnou chvíli jsem naplno sama se sebou, svým tělem, pocity… Vše najednou přestává existovat. Jsem v jednotě s tělem a svou duší. Pokaždé cítím změnu, která postupem času nabírá na síle.