Život

19.11.2022

"Život se podobá knize. Blázen v ní letmo listuje, moudrý při čtení přemýšlí, poněvadž ví, že ji může číst jen jednou."
Jean Paul

 Životu můžeme dát různá vysvětlení, svázat jej s mnohými metaforami... Na definici života se neshodnou význační lékaři, badatelé, filosofové a mnozí další. Ani mně nepřísluší něco definovat nebo dávat nějaká rozhodnutí, co je život a co není. Mohu jej pouze uchopit v danou chvíli.

Vzhledem k tomu, že je vše proměnné, tak i můj pohled na život se neustále mění, vyvíjí, rozšiřují se má poznání o něm. Pokud by jste se mne zeptali, co je život, odpovím zcela bez zábran, že asi úplně nevím. Energie? Mohu jen říci, jak jej prožívám, co cítím.

V tuto jedinou chvíli, kdy píši pár řádků na blog, neboť mne oslovil výše zmíněný citát vím, že život je pro mne dech, pohyb, neustálá proměna. Metaforu života vidím v zahradě, tanečním sálu či knize.

Můj život je pro mne zahradou. Také se neustále mění a to nejen vzhledem k ročnímu období. Starám se o ní a dávám jí pozornost. Napomáhám tím k její proměně. Vymýšlím, kam co zasadím, přesadím nebo dokonce ze zahrady daruji. Ráda se dotýkám hlíny, cítím její vůni a to obzvláště po dešti. Sázím semínka a s radostí a napětím pozoruji, jak se jim daří. S rostlinami si povídám, i když jsem doma a dívám se z okna. Cítím se být její součástí, kdy ona mne naplňuje svými dary.

Život je i tanečním sálem, kdy se mění hudba, tanečníci, diváci, oblečení... Někdy je tanec rychlý, veselý, jindy zase pomalý, odtažitý... Je stejný jako dny, které žiji. A přesto mne naplňuje. Je v něm neustálý pohyb, změna a mé tělo reaguje na danou chvíli stejně jako na hudbu. "Skočná" - polka se špatně tančí na hudbu valčíku :)

Přirovnání života ke knize mne vede k zamyšlení. Knihu si mohu vybrat na základě žánru, autora, doporučení, obalu... A dál je to už jen napětí nebo radostné očekávání, jaký bude obsah. Pokud mne kniha nebaví, mohu ji odložit a vzít jinou. V životě je to podobné. Nemám sice v záloze život další, mohu jen změnit jeho cestu svým přístupem. Vždy když stojím na křižovatce, mám volbu. A co mne čeká? To se uvidí až na konci.

Přeji vám všem, ať svůj život prožíváte s radostí a smíchem. A  proč smíchem? Neboť smích prý prodlužuje život:).

ZE ŽIVOTA

Nový rok 2024

01.01.2024
"Bez rodiny se člověk chvěje zimou v nekonečném vesmíru."

André Maurois

P.F. 2023

01.01.2023

Kulička uvnitř rolničky je schovaná. Je to vlastně takové její srdce. Bez ní by nemohla krásně znít. Přeji vám všem, aby jste své srdce slyšeli a váš život mohl nádherně znít po celý nový rok 2023.

Slunovrat

21.12.2022

"Dokonce i ta nejtemnější noc skončí a vyjde slunce."Viktor Hugo

"Mám před sebou další den. Mohu se zabývat žehráním na nepřízeň osudu. Mohu se sžírat závistí vůči všem, kdo podle mne mají víc než já. Mohu celý den promarnit vyhlížením zítřejšího štěstí. Raději se chci radovat z toho, co mám už dnes. Vzpomínat na všechno krásné, co jsem měl třeba včera, a přitom se těšit, že i zítra budu...